Geriausias Lietuvos vairuotojas 2018 – Dominykas Danys
Sekmadienį Šiaulių darbo rinkos mokymo centro autodrome vyko konkurso „Geriausias Lietuvos vairuotojas 2018“ kulminacija – finalas. Įveikę daugiau nei tūkstantį internetu besiregistravusių žmonių bei per du šimtus į tris atrankos etapus susirinkusių žmonių, saulėtą rugsėjo sekmadienį į Šiaulių autodromą atvyko 23 geriausieji.
Įveikęs 8 vairavimo ir teorijos rungtis, geriausiu Lietuvos vairuotoju pripažintas Dominykas Danys. Jis finale surinko 166 taškus ir 15-a aplenkė antroje vietoje likusį Benediktą Bočkų. Trečias su 145 taškais liko Kęstutis Pukas, ketvirtas liko Tomas Benetis (143), penktas Deimintas Valiūnas (139), o šeštas – Edgaras Latiškevičius.
Geriausios Lietuvos vairuotojos titulą iškovojo Solveiga Dambrauskaitė, o geriausio jauno vairuotojo, turinčio iki 2 metų stažą – Jokūbas Dargis. Pastaroji įskaita konkurse organizuojama pirmą kartą, o Solveigai tai jau antrasis geriausios vairuotojos titulas.
„Vairavimo rungtyse jaučiuosi stipriausiai, tačiau čia ne viskas šiandien pavyko. Gerai pavyko reakcijos testas, tačiau nejaučiau vidutinio greičio. Visur stengiausi nepridaryti klaidų ir bendras rezultatas rodo, kad tai padaryti pavyko“, – sakė garbingą titulą iškovojęs vilnietis D. Danys, kuriam tai jau antrasis toks laimėjimas. Pirmą kartą geriausiu Lietuvos vairuotoju jis tapo 2014-aisiais. Jis, be gausybės renginio partnerių apdovanojimų, iškovojo įspūdingą prizą – startą 2019 m. „Press ralyje“ su paketu „viskas įskaičiuota“. D. Daniui bus suteiktas „Suzuki“ automobilis, apmokėtas ralio startinis mokestis, degalai bei suteiktas profesionalus šturmanas.
Įvairios teorinės rungtys
Viso vairuotojams reikėjo įveikti 8 rungtis: 4 važiavimo ir 4 teorijos. Pirmoji teorinė užduotis buvo 10 klausimų apie automobilius testas. Ši užduotis itin sudėtinga – reikėjo pademonstruoti ne tik žinias, bet ir sumanumą, o kai kuriems dalyviams pravertė įvairiuose protmūšiuose įgyta patirtis. Pavyzdžiui, reikėjo iš keturių variantų pasirinkti, koks automobilis turi būti įrašytas po „Fiat Uno“, „Mazda2“ ir „Tesla Model 3“ modelių. Teisingas atsakymas – „Audi Quattro“, nes visų modelių pavadinimuose yra skaičiai 1, 2 bei 3, o „Quattro“ reiškia keturis. Geriausias rezultatas šioje rungtyje buvo tik 7 teisingi atsakymai, o daugelis dalyvių atsakė į 2-4.
Kita teorijos rungtis – „Blue Print“ detalių atpažinimas. Kiekviename atrankos etape vairuotojai bandė atpažinti 7-9 įvairių automobilių komponentų detales – vairo, tepimo sistemų ir pakabos. Finale jie turėjo atrinkti visas trijų etapų detales.
Trečioje teorijos dalyje buvo tikrinamas vairuotojų gebėjimas atpažinti įvairius skysčius. Į identiškas talpas buvo įpiltas aušinimo skystis, variklio alyva, dyzelinas, žieminis stiklų ploviklis, „Volfas Engelman“ nealkoholinis alus, kava ir kiti – iš viso 10. Visi vairuotojai pagal kvapą ir skysčio konsistenciją nuspėjo, kur įpiltas alus ir kur – langų plovimo skystis, daugelis neklydo įvardydami kavą. Tačiau beveik keturi iš penkių dalyvių padarė vieną klaidą, kuri jiems patiems vėliau skambėjo keistai – „Neste“ iš atsinaujinančių šaltinių gaminamą NEXBTL dyzeliną palaikė vandeniu. Daugiau nei pusė dalyvių galvojo, kad bespalvis ir nestiprų kvapą turintis dyzelinas yra iš kiekviename name esančio čiaupo tekantis skystis. Puikiai čia pasirodė merginos, o S. Dambrauskaitė aplenkė visus – net 9 iš 10 skysčių ji įvardijo teisingai.
Paskutinėje teorinėje dalyje buvo tikrinama vairuotojų reakcija. Matydami skirtingas spalvas ir girdėdami garsą, jie turėjo per kuo trumpesnį laiką priimti tinkamą sprendimą – paspausti tam tikrą mygtuką. Šis iššūkis daugeliui pasirodė itin sudėtingas, o geriausiai čia pasirodė D. Danys.
Nuo bekelės iki vidutinio greičio
Praktinio važiavimo rungtys – taip pat keturios, o pati pirmoji – išbandymas „SsangYong Rexton“ automobiliu bekelėje. Dalyviams buvo paruošta speciali bekelės trasa, kurią reikėjo įveikti kuo tiksliau ir techniškiau, o kiekvieną judesį vertino greta sėdėjęs teisėjas. Ne visiems dalyviams sekėsi susidraugauti su sudėtinga pažliugusia trasa – kartą net prireikė traktoriaus, kad šis ištemptų įstrigusį visureigį.
„Suzuki Vitara“ automobiliui buvo parengta nesudėtinga slalomo trasa, kurią reikėjo įveikti du kartus. Pirmąjį – rašant SMS žinutę, antrąjį – važiuojant normaliai, abi rankas laikant ant vairo. Konkurso dalyviai turėjo puikią progą įsitikinti, jog trukdžiai kelyje mažina koncentraciją ir vairuoti su telefonu rankoje labai sudėtinga. Ši užduotis tarsi atrankos etapuose buvusių užduočių pratęsimas – ja siekiama parodyti, jog bet kokie su vairavimu nesusiję veiksmai trikdo ir neturi nieko bendro su eismo saugumu. Tai leidžia vairuotojams geriau suvokti tokių trukdymų kainą ir galbūt sudrausminti taip besielgiančius pažįstamus žmones.
Trečioji praktinė užduotis – sudėtingas slalomas ant slidžių paviršių „Suzuki Swift“ automobiliu. Panevėžio darbo rinkos mokymo centro vadovas Vytautas Šakėnas vairuotojams parengė išbandymų maratoną, kurį įveikė toli gražu ne kiekvienas. Čia reikėjo ir manevruoti tarp pilonų, ir įvažiuoti atbulomis į ant slidžių dangų esantį garažą, ir atlikti daugybę kitų vairavimo meistriškumą atskleidžiančių manevrų. Geriausiai čia pasirodė K. Pukas.
Paskutinėje vairavimo užduotyje dalyviams reikėjo palaikyti nustatytą 35 km/val. greitį, kai automobilio spidometras – uždengtas. Šia užduotimi buvo tikrinama, kaip vairuotojai gali laikytis numatyti savo greitį nematydami spidometro. Daugelis su šia užduotimi susidorojo puikiai, o Laura Pliaugienė pademonstravo išskirtinį tikslumą: kelių kilometrų distancijoje nuklydo vos 0,3 km/val.
Viso „Geriausio Lietuvos vairuotojo 2018“ konkurse dalyvavo per 1000 žmonių, o į tris atrankos etapus Klaipėdos, Panevėžio bei Šiaulių autodromuose atvyko virš 200.